Díky Mercatinu můžu vidět určitý stereotyp při způsobu nakupování zákazníku (ne všech). V souhrnu jde o to, že naší zákazníci se stávají předvídatelnými.

Přijde mi neuvěřitelné za kolik se prodává kniha Stařec a moře, ale ostatní knihy od Hemingwaie někdy neprodáme ani za deset korun.  Přitom je dělí od sebe jen ta popularita, ale kvalitou jsou na tom stejně.

Některé tituly se stávají ikonickou a skoro bych řekl módní záležitostí. Od Romaina Rollanda jsem nikdy za celou dobu neprodal nic jiného kromě knihy Petr a Lucie. Opět jako u Hemingwaie jsou ostatní knihy neprodejné a adeptem na knihobudku, domov důchodců nebo sběr papíru.

Okouzlená duše od Romaina Rollanda

Svým způsobem jde o povrchní druh sběratelství knih, ale jsem vděčný alespoň za to. Pamatují si, že když jsem přečetl knihu Petr a Lucie v sedmnácti letech, tak mě tak nadchl styl psaní autora, že jsem se pustil do Okouzlené duše a musel jsem jí mít ve své knihovně a sháněl jsem od Rollanda všechno. Okouzlenou duši  jsem nedočetl. Je o vztahu matky ke svému synovi a matně si vzpomínám jak mě ta kniha drtila i když jsem neměl kapacitu tu knihu plně pojmout. Vím že jsem tu knihu opustil těsně před koncem a nyní uvažuji, že si jí dám celou znovu. Okouzlená duše je právě jednou z knih, která podle mě časem duši vypustí úplně.

Pokud nějakou knihu máme vícekrát a neprodává se, tak jí už nebereme. A tím můžu s jistotou říct, že ta kniha svým způsobem umírá. Je to jak v té pohádce Coco, jakmile na knihu si nikdo nevzpomene, tak odchází úplně.

Ikonické tituly se mění

Před pár lety byla ikonickým titulem kniha Tulák po hvězdách. Pokud jsem jí měl na prodejně tak se téměř ihned prodala.  Stačilo jí vystavit a zmizela. Posledních pár prodejů této knihy zpomalilo. Prodej této knihy trval déle než bylo zvykem. Ležela nám ladem tady skoro rok.

Také je velmi zajímavé, že velká část mladých zákazníku nezná knihu Martin Eden od stejného autora, která mi teď přijde o dost aktuálnější. Kniha Martin Eden je absolutně neprodejná a proto je to jedna knih, která odchází do věčných lovišť z dosahu obyčejných smrtelníků. Mnoho lidí mi nabízí ať knihy rozdávám zadarmo, ale nemáme na to čas a přitáhl bych do Mercatina některé mrchožrouty u kterých jsem rád, že jsem se jich zbavil.

Dalším králem ikonických titulů, který byl seřazen z ikonického trůnu je Zločin a trest. Prodává se, ale také jsme měli téměř rok na prodejně a myslím, že jednu z knih dokonce za 70 Kč, protože jsme jich měli více, tak jsme mohli dát i takto nízkou cenu. V každém případě to je jedná z knih po které se vždy předtím zaprášilo. Pořád se dobře prodává, ale ne tak rychle. Jinak od Dostojevského se prodávají téměř dobře všechny knihy a je to jeden z mála klasických autorů u kterého tento jev popularity je k vidění.

Hemingway a jeho knihy se před pár lety prodávali téměř všechny, ale postupně se prodej zúžil jen na dvě. Jedná se o Stařec a moře a Komu zvoní hrana. No a za poslední tři roky se kniha Komu zvoní hrana přestala prodávat.

Bludičky

To je typ našich zákazníku, kteří milují antikvariáty, ale nedokáži se v nich zorientovat. Bloudí po Mercatinu, vypadá to jakoby se knih báli, měli strach je otevřít, prohlédnout si je. Beznadějně zmatení mezi hromadou knih. Někdy nám dokonce řeknou, že tady nic není a odcházejí. Není se čemu divit.

Knih je moc

Denně vycházejí na světě tisíce nových knih. Velká část z těchto knih je bohužel pouze popcornová beletrie, která má provedením i obsahem minimální hodnotu a téměř žádnou cenu. Neplatí to vždy, ale většinou to tak je. Kromě velkých nákladů tyto knihy nemají žádnou přidanou hodnotu a jsou zcela zbytečnou spotřebou vzácného papíru.

Co se děje s knihami, které nevykoupím

Vykupuju knihy, které jsou i neprodejné, nebo se prodávají dost těžko, ale má to svoje hranice. Pokud knihu už vlastním několikrát a dosud jsem jí neprodal, tak jí nechávám na místě (na pozůstalosti), nebo v případě menšího množství na prodejně můžete nám ponechat darem.

Na velkých výkupech jezdí po mě skartační služba, která bere zbytek knihovny, kterou nechávám u majitele, který se ale potřebuje zbavit všech knih za každou cenu. Tato firma poté zpracuje knihy na čistý papír (vytrhá vazby) a nechá tyto knihy zrecyklovat.

Přidaná hodnota

Dost často (ne vždy) je u starších knih přidaná hodnota, kterou u novějších knih nenajdete. Snad budu mít prostor vám tu přidanou hodnotu někdy ukazovat u knih, které jsou právě z dosahu.

Označeno v: