Komisní prodej samotný je vnímám, nebo spíše byl dlouho vnímán dost negativně, ale věci se mění a komisní prodej je velmi dobrou alternativou k výkupu a poskytuje mnohem více možností.

Zrovna včera jsem řešil nějaké věci k ocenění. Byly to novější gramofonové desky a pár novějších knih. Vypracovali jsme nabídku výkupní ceny ale nesetkali jsme se s úspěchem. Poté jsem se s majitelem věcí domluvil ještě na tom, že bych mu zkusil nezávazně vytvořit nabídku ke komisnímu prodeji s tím, že mu jí vytvořím na míru. Poté co jsem zaslal email se zpracovanou nabídkou, tak mi přišla odpověď, že s nabídkou je spokojen a přijde k nám podepsat smlouvu o prodeji. Toto je důležitá věc. Na výkupu se domluvit nemusíme, ale můžeme zvolit i další možnost a touto možností je komisní prodej. Pokud bychom tuto možnost komisního prodeje neměli, tak přijdeme o zákazníka, který nám tyto věci nabízí, dalšího zákazníka, který tyto věci koupí a zisk, který z prodej v případě prodeje nastává. Pokud je nabídka věcí zajímavá, tak je komisní prodej vždy oboustranně výhodný.

Díky technologiím (Contosu) je komisní prodej transparentní ✅

Možná že komisní prodej byl v minulosti vnímán negativně a myslím si, že jeden z důvodů byl ten, že komisní prodej nebyl dostatečně transparentní. Většina antikvariátu a bazarů vám může dnes nabídnout zákaznický účet ONLINE. V okamžiku kdy vytvářím smlouvu o prodeji, tak zákazník může sledovat postupné přidávání a oceňování svých věcí. Před pár lety nemožná věc. Nyní toto je realita a velmi výhodná, protože zaručuje kvalitu služby komisního prodeje. Každý den se můžete podívat co se prodalo a kolik peněz můžete očekávat na svém bankovní účtu.

Komisní prodej je služba, která se vyvíjí ⚡

Ze začátku před šesti lety jsme chtěli mít Mercatino založeno pouze na komisním prodeji, ale i zde je nutné mít vytvořeno a zpracováno spoustu postupů díky kterému bude komisní prodej bude běžet jako švycarské hodinky a musím se přiznat, že je to nikdy nekončící proces. I po šesti letech přicházíme na spousty věcí, který bychom mohli dělat jinak a lépe. Hlavní výzvou Mercatina je spektrum věcí, které přijímáme do komisního prodeje. Ze začátku jsme chtěli mít hlavně velký objem věcí v komisním prodeji. Dnes chceme, aby naše komisní smlouvy byly pro naše zákazníky finančně zajímavé. Pokud víme, že zákazníkovi nemůžeme zaručit spokojenost s komisním prodejem, tak smlouvu neuzavřeme a stejným způsobem to platí i pro nás.

Změna vnímání komisního prodej ✅

Klasický výkup knih byl jeden z mála způsobu jakým mohl antikvariát získat knihy, které chtěl prodat. Pak přišel knihobot a obrátil vše na hlavu. Dnes se nás lidé ptají, jestli u nás výkup knih funguje jako v knihobotu. Zajímavé je, že v knihobotu už pár let nefunguje žádný výkup knih, ale zprostředkovatelský prodej, který samotný s výkupem nemá nic společného. Každopádně vnímaní komisního prodeje jako nového moderního výkupu knih získalo na popularitě. Toto je věc, která se musí ocenit, protože knihobot dokázal vnímaní komisního prodeje posunout velmi významně kupředu pozitivním směrem. Velmi dobře provedeným marketingem ukazuje výhody tohoto způsobu prodeje.

Komisní prodej je fajn, ale raději vykupuju 💛

Komisní prodej je fajn, ale většinou se prodávají v komisním prodeji věci ke kterým nemám vztah. Možná se ptáte jak můžu obchodovat s něčím pokud k tomu nemám žádný vztah. Sice k mnoha věcem já vztah samotný nemám, ale spousta zákazníku Mercatina vztah k těmto věcem má a také je ochotno za něj dobře zaplatit. Vlastně i lépe než já sám a já mnoho těchto lidí znám a Mercatino je pro tyto lidi jedním z mála míst, kde různorodou směs věcí mohou díky vám sehnat.

Vykupuju věci, které poté ani vlastně nechci prodat 💥

Nevím jestli toto není začátek nějakého konce, ale velkou část věcí, které vykoupím, tak ani nechci tak úplně prodat. Jsem rád, že jsem jejich novým vlastníkem a majitelem. Velmi nerad se s nimi loučím. Rád se těmito věcmi obklopuji a dozvídám se také o nich nové informace, které mě obohacují. U komisního prodeje toto není možné. Pokud se zavážu něco prodat, tak je mým cílem, aby daná věc co nejrychleji zmizela z mého obchodu a byla vyplacena. Knihy a komisní prodej proto dost často z tohoto důvodu nejdou moc dohromady, ale i tady občas nabídneme komisní smlouvu, protože je to jediná cesta jak se zákazníkem uzavřít dobrý obchod.

Závěrem 🔔

Myslím, že komisní prodej může být pro mnoho lidí dobrou alternativou prodeje pokud jsou ochotní na prodej počkat a nespěchají s nim. Zároveň ale já sám asi budu se čím dále více naklánět k vykupování věcí, protože každý výkup je moje vlastní investice.